“Ξέδετα κορδόνια” – Βραβείο πρωτότυπης ορχηστρικής σύνθεσης

Η μουσικός του σχολείου μας (Δημοτικό σχολείο Ποσειδωνίας Σύρου) κ.Ειρήνη Μυτιληναίου εργάστηκε με τα παιδιά της κινηματογραφικής ομάδας ώστε να δημιουργήσουν πρωτότυπες μουσικές που πλαισίωσαν κι ανέδειξαν την ταινία “Ξέδετα κορδόνια”. Τα παιδιά τραγούδησαν τις μελωδίες με τις φωνές τους και με την καθοδήγηση πάντα της μουσικού, τις έβαλαν σε αρμονική σειρά και στη συνέχεια τις έπαιξαν στα μεταλλόφωνα σε διαφορετικές ομάδες.

Σχετικό άρθρο: “Ξέδετα κορδόνια” 2017-18

Στο πλαίσιο του 8ου Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού Μήκους, η ταινία “Ξέδετα κορδόνια” πήρε βραβείο ειδικής κατηγορίας «Πρωτότυπης Ορχηστρικής Σύνθεσης». Τον Απρίλιο του 2018 όλα τα μέλη της ομάδας αλλά κι οι συμπαραστάτες γονείς παρευρεθήκαμε στην εκδήλωση του Διαγωνισμού στους χώρους του Ιδρύματος “Μιχάλης Κακογιάννης” για να παραλάβουμε το βραβείο. Τι μεγάλη τιμή και τι μεγάλη χαρά! Μπράβο στα παιδιά μας!

[youtube akDOkONY0oM]