Ψηφοφορία για το λογότυπο του έργου “3d printed Board Game #STEM3”

Οι μαθητές κι οι μαθήτριες της Γ’ τάξης συμμετέχοντας στο πρόγραμμα eTwinning με τίτλο “3d printed Board Game #STEM3” κλήθηκαν να προτείνουν τίτλους για το λογότυπο του έργου και στη συνέχεια να ψηφίσουν για τον τελικό τίτλο. Τα σχολεία που συμμετέχουμε είναι:

• Zespół Szkół Publicznych w Łęknicy, Nowe Czaple, Poland (Πολωνία)
  • Szkoła Podstawowa w Trzebielu, Nowe Czaple, Poland (Πολωνία)
  • 16ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισσας, Λάρισσα (Ελλάδα)
  • Δημοτικό Σχολείο Άνω Σύρου, Ερμούπολη (Ελλάδα)
  • Δημοτικό Σχολείο Ποσειδωνίας Σύρου, Σύρος (Ελλάδα)

ΣΤΟΧΟΙ:

Οι μαθητές κι οι μαθήτριες της Γ’ τάξης να επιλέξουν ένα τίτλο για το λογότυπο. Να χρησιμοποιήσουν μία online εφαρμογή https://dotstorming.com και να αντιληφθούν την άμεση ανάρτηση των από κοινού αποτελεσμάτων. Να ασκηθούν στη δημοκρατική διαδικασία της ψηφοφορίας. Να αντιληφθούν την ανάγκη γνώσης μιας άλλης γλώσσας, πέραν της μητρικής.

ΠΩΣ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΕ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ:

Προτάθηκαν από όλα τα παιδιά και των 5 σχολείων τίτλοι οι οποίοι καταχωρήθηκαν (αφού μεταφράζαμε στα Αγγλικά – κοινή γλώσσα για το έργο) σε ψηφιακή πλατφόρμα. Στη συνέχεια τα παιδιά ψήφισαν.

Ο τίτλος που πήρε τις περισσότερες καρδούλες/ ψήφους ήταν το: Landmarkia! (όπως θα λέγαμε ελληνικά: Τοπόσημο!)