Τα ζώα της αυλής μας

Για τους μικρούς μας μαθητές

Τα ζώα της αυλής μας

Στόχοι:

Οι μαθητές κι οι μαθήτριες να αναγνωρίζουν τα ειδικά πλήκτρα του κενού, της διαγραφής και του enter/return. Να γράφουν χρησιμοποιώντας κεφαλαία και πεζά γράμματα. Να μετακινούν αντικείμενα (πλαίσια κειμένου). Να χρησιμοποιούν τα ειδικά πλήκτρα του κενού, της διαγραφής και του enter/return. Να τυπώνουν τις εργασίες τους. Να αποθηκεύουν. Να ασκηθούν στην πληκτρολόγηση.

1. Επεξεργαστής κειμένου: «τα ζώα της αυλής μας 1»: οι μαθητές ανοίγουν προδιαμορφωμένο έγγραφο, το οποίο βρίσκουν στην Επιφάνεια εργασίας, και τοποθετούν σωστά λεζάντες ζώων (οι οποίες είναι τοποθετημένες λάθος) κάτω από τις αντίστοιχες εικόνες. Επίσης, συμπληρώνουν τα ονόματά τους.
  2. Αποθήκευση με το όνομα: ζώα1 στην Επιφάνεια εργασίας
  3. Επεξεργαστής κειμένου: «τα ζώα της αυλής μας 2»: οι μαθητές ανοίγουν προδιαμορφωμένο έγγραφο, το οποίο βρίσκουν στην Επιφάνεια εργασίας, όπου υπάρχουν ήδη εικόνες ζώων και γράφουν οι μαθητές σε θέση λεζάντας τα ονόματα των ζώων. Επίσης, συμπληρώνουν τα ονόματά τους.
  4. Αποθήκευση με το όνομα: ζώα2 τους στην Επιφάνεια εργασίας