Δυο κόσμοι συναντιούνται (3)

diagon110Με το ρομποτάκι μας, η ομάδα του Δημοτικού σχολείου Ποσειδωνίας Σύρου “Τα επτάστερα” συμμετείχε στον τελικό διαγωνισμό του 2ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής ρομποτικής για παιδιά Δημοτικού με γενικό θέμα “Ο γαλαξίας μας”. Ο τελικός διαγωνισμός διεξήχθη στην Αθήνα στις 19 Μαρτίου 2016 και έλαβαν μέρος σ’ αυτόν 50 σχολεία και ομάδες. Τα παιδιά κάθε ομάδας παρουσίασαν το έργο τους, με τον προπονητή/ προπονήτρια να βρίσκεται σε απόσταση και εξήγησαν στους κριτές το έργο τους, δηλαδή ποιο είναι το σενάριο, πώς λειτουργούν οι μηχανισμοί κίνησης, πώς γίνεται η διασύνδεση φυσικού ερεθίσματος και κατασκευής, το ρόλο των εντολών στο προγραμματιστικό περιβάλλον του υπολογιστή. Τα παιδιά μας ανταποκρίθηκαν άξια σ’ αυτά τα ερωτήματα και προχωρήσαμε μέχρι τη Β’ φάση του διαγωνισμού.