Το πηγάδι της γειτονιάς μας (2)

robotaki101Το σχολικό έτος 2014-15 η ομάδα ρομποτικής στο Δημοτικό σχολείο Ποσειδωνίας Σύρου έλαβε μέρος στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό ρομποτικής για Δημοτικά με θέμα «Η δική μου πόλη» και παρουσίασε το δικό της έργο με θέμα “Το πηγάδι της γειτονιάς μας”. Το σενάριό μας περιελάμβανε ένα πηγάδι στο οποίο το κουβαδάκι ανεβοκατέβαινε με έναν κινητήρα στερεωμένο πάνω του και δεχόταν το έναυσμα από έναν αισθητήρα κλίσης. Χαρήκαμε πάρα πολύ όταν κάναμε τον αισθητήρα κλίσης να δουλεύει σωστά ο οποίος μας έμοιαζε στα δικά μας μάτια ότι τον μεταχειριζόμασταν σαν ένα ποντίκι υπολογιστή. Εκτός από το πηγάδι, το σενάριό μας περιελάμβανε κι ένα αλογάκι στερεωμένο σε ρόδες που μετακινιόταν προς ένα σπίτι. Εκεί, ένας αισθητήρας απόστασης το σταματούσε ώστε να μην πέσει πάνω στο σπίτι. Σ’ αυτό το θέμα όμως είχαμε προβλήματα, καθώς φαίνεται ότι ο περιβάλλων χώρος που είχαμε δημιουργήσει κοντά στο αλογάκι επηρέαζε τον αισθητήρα απόστασης και το αλογάκι μας δεν σταματούσε σωστά.

Ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία! Αναρωτηθήκαμε, σκεφτήκαμε, βρήκαμε λύσεις, κατασκευάσαμε, ψηφίσαμε, φωτογραφίσαμε, κεραστήκαμε, γελάσαμε…