Κι άλλα θέματα ασφάλειας στο Διαδίκτυο

reading-cpuΤα θέματα ασφάλειας στο Διαδίκτυο έχουν μέγάλο εύρος: από τον εθισμό μέχρι την παρενόχληση, από το “ψάρεμα” προσωπικών δεδομένων μέχρι την παραπλάνηση και πολλά άλλα.

Κι άλλα θέματα ασφάλειας στο Διαδίκτυο  φύλλο εργασίας (σε pdf)
Στόχοι:Οι μαθητές να αναγνωρίσουν τους όρους: κοινωνικό δίκτυο, ψηφιακή παρενόχληση, επεξεργασία εικόνας, “ψάρεμα” προσωπικών δεδομένων, εθισμός στο Διαδίκτυο, παραπληροφόρηση, έγκυρη πληροφορία και διασταύρωσή της.
  1. Συζητούμε τι δείχνει η εικόνα στο παραπάνω φύλλο εργασίας.
  2. Ακολουθώντας κάθε φορά τις οδηγίες του φύλλου εργασίας, οι μαθητές μας καλούνται για κάθε περίπτωση να παρακολουθήσουν ένα συγκεκριμένο βίντεο (από συγκεκριμένη διεύθυνση) και να απαντήσουν σε σχετικά ερωτήματα.
  3. Ακολουθεί συζήτηση.
  4. Η τελευταία οδηγία (6η) του φύλλου εργασίας οδηγεί σ’ ένα μικρό ερωτηματολόγιο που αφορά τον εθισμό στο Διαδίκτυο.