Ποιος είναι ποιος; Δραστηριότητα γνωριμίας

Τη σχολική χρονιά 2022-23 συμμετείχαμε με τα τμήματα Γ1 και Γ2 σε ένα πρόγραμμα eTwinning με τίτλο “3d printed Board Game #STEM3”. Στο πλαίσιο των μαθημάτων Πληροφορικής (ΤΠΕ) και σύμφωνα με τους στόχους τους προγράμματος, μαθητές και μαθήτριες από την Ελλάδα και την Πολωνία συνεργάστηκαν για να δημιουργήσουν ένα επιτραπέζιο παιχνίδι. Τα αντικείμενα για αυτό το επιτραπέζιο παιχνίδι σχεδιάστηκαν από τους μαθητές σε tinkercad και να εκτυπωθούν σε τρισδιάστατο εκτυπωτή.

Για αρχική δραστηριότητα, στο περιβάλλον του twinspace, όπου έχουν πρόσβαση προς το παρόν τα μέλη του έργου, ανεβάσαμε τις φιγούρες μας (Avatars) ως μέσο γνωριμίας. Τα Avatars τα δημιούργησαν τα ίδια τα παιδιά στο περιβάλλον του Pixton.