Τα αξιοθέατα του τόπου μας και…όχι μόνο – Μια βράβευση

Λάβαμε Εθνική Ετικέτα Ποιότητας για το έργο μας στο etwinning: “Τα αξιοθέατα του τόπου μας και… όχι μόνο” για τις δράσεις που αναπτύξαμε τις σχολικές χρονιές 2020-2021 και 2021-2022. Η συνεργασία σχολείων αφορούσε το Δημοτικό Σχολείο Ποσειδωνίας Σύρου και το 1ο Δημοτικό Σχολείο Δάφνης Αθήνας. Ευχαριστώ θερμά τη συνεργάτιδά μου από το σχολείο μας Λουίζα Ρούσσου και τα παιδιά της τάξη της με τα οποία υλοποιήσαμε όλες μας τις δραστηριότητες! Avatars, συνεργατικά λογότυπα, παρουσιάσεις, ερωτηματολόγια, συνεντεύξεις, μασκότ, επιτόπιες επισκέψεις, ρομποτάκι, παραμύθι, σχόλια και συζητήσεις… κι όλα αυτά πάντα με τα παιδιά του άλλου σχολείου… Ήταν πραγματικά εξαιρετικός και “παραγωγικός”ο τρόπος που συνεργαστήκαμε στις ώρες της Πληροφορικής αλλά και στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και των μαθημάτων της Ιστορίας και της Γλώσσας. Χάρις στη συνάδελφο και στα παιδιά, τα οποία έδειχναν να χαίρονται από τις διαδικασίες αυτές αλλά και να μαθαίνουν από αυτές, φέραμε εις πέρας το δίχρονο αυτό πρόγραμμα. Επίσης συνεργαστήκαμε με τον συνάδελφο Εικαστικών Παναγιώτη Καλούδη και τη συνάδελφο Μουσικής, Ειρήνη Μυτιληναίου τους οποίους κι ευχαριστούμε. Από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Δάφνης Αθήνας συνεργαστήκαμε με τους συναδέλφους Άννυ Ευθυμίου, Γιώργο Κούτρα και Τένια Σδραλάγκα. Η συνεργασία σε όλα τα επίπεδα ήταν συνεχής, εποικοδομητική, άψογη! Μπράβο στα παιδιά μας!!!