T.A.L.O.S – Επικοινωνία και λογότυπο

Στο πλαίσιο των δράσεων του eTwinning το σημαντικό είναι η επικοινωνία ανάμεσα στα παιδιά των σχολείων. Με βάση αυτήν την αρχή, στη διάρκεια των εργασιών τη σχολική χρονιά 2017-18 πραγματοποιήσαμε επικοινωνία μέσω τηλεδιάσκεψης μέσω της πλατφόρμας του TwinSpace με το 6ο σχολείο Ερμούπολης και το 5ο σχολείο Αλεξανδρούπολης. Αναζητήσαμε εικονίτσες από το Internet και μέσω της πλατφόρμας του TwinSpace ενημέρωσαν τα παιδιά το προφίλ τους κι έστειλαν μηνύματα σε παιδιά από άλλα σχολεία του έργου.

Επόμενη δράση αποτέλεσε η δημιουργία λογοτύπων από τις διασχολικές ομάδες. Πώς δουλέψαμε; Αναζητήσαμε εικόνες στο Internet με λήμα: robot clipart και τις εισαγάγαμε σε προδιαμορφωμένα αρχεία κειμένου στο περιβάλλον του TwinSpace. Σ’ αυτά τα ίδια αρχεία συνέβαλαν όλα τα σχολεία με τις διασχολικές ομάδες ώστε να συνδιαμορφωθούν ορισμένα Logo για το έργο. Αφού όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία (με τις διασχολικές μας ομάδες) ολοκληρώσαμε τα αρχεία για το Logo του έργου, μπήκαμε στη διαδικασία της ψηφοφορίας. Ήταν μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα διαδικασία γιατί τα παιδιά έπρεπε να απεμπλακούν από τη λογική “του δικού μου Logo” καθώς πάνω σε κάθε Logo είχε συμβάλει διασχολική ομάδα. Συζητήσαμε και θέματα σεβασμού εφ’ όσον επιλέξαμε να μην “χαλάσουμε” ιδέες που είχαν ήδη καταγραφεί στα Logo αλλά να τις επεκτείνουμε. Χαιρόμαστε για το τελικό Logo που προέκυψε τελικά και σας το παρουσιάζουμε.